top of page
  • pimskan

Skaner 3D - co to jest? Zasada działania i zastosowanie

Zaawansowane technologicznie rozwiązania zyskują coraz to większą popularność dzięki swojej funkcjonalności. Takie urządzenia, jak skaner 3D znacznie ułatwiają i usprawniają pracę wielu osób, a przy tym zachowują perfekcyjną dokładność. Dlatego też nie można się dziwić, że są one chętnie wykorzystywane już nie tylko w przemyśle, ale także i w innych branżach. Czym dokładnie jest to urządzenie? Na jakiej zasadzie działa? Jakie ma zastosowanie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!


Co to jest skaner 3D?


Jest to urządzenie pozwalające tworzyć modele trójwymiarowe na podstawie fizycznego obiektu. Są one zapisywane w postaci chmury punktów z rozszerzeniem STL, OBJ, ASC czy też PLY. Co więcej, istnieje możliwość wgrania tego typu modelu od razu do drukarki 3D, a nawet i frezarki do drewna. Oczywiście nie można zapomnieć o jeszcze jednej opcji. Mianowicie chodzi o przerobienie wyżej wymienionych rozszerzeń do formatu CAD. Dzięki temu zyskamy wiele różnorodnych możliwości.


Niezwykle istotną informacją jest fakt, że obecne skanery 3D są w stanie stworzyć projekty z dokładnością do 0,005 mm! Nie mają one problemów z działaniem zarówno na najmniejszych elementach, jak i na tych średnich czy największych.


Zasada działania skanera 3D


Warto wiedzieć, że zasada działania tego urządzenia jest uzależniona od typu konkretnego modelu i wykorzystanej technologii. Obecnie wyróżnia się dwie technologie - laserową i światła strukturalnego. W pierwszym przypadku wiązka lasera (czerwona lub niebieska) kierowana jest na dany element. Dzięki pomiarowi załamania promieni czy też ich odległości powstać może projekt trójwymiarowy. Natomiast technologia światła strukturalnego emituje promienie w kształcie linii. Padają one na powierzchnię danej rzeczy czy też budynku i zmieniają swoje położenie. Za pomocą kamer rejestrujących możliwe jest ustalenie przerw między liniami, co pozwala na stworzenie modelu 3D.


Gdzie stosuje się skanery 3D?


Dzięki swojej niezwykłej precyzji skanery 3D są wykorzystywane w wielu ważnych branżach. Chodzi tutaj m.in. o medycynę (części do protez, odtwarzanie kości, naprawa protez), odtwarzanie obiektów (reprodukcje), stomatologię (skanowanie wycisków, szczęki) czy też o CNC (projektowanie przestrzenne, porównywanie modelu podstawowego ze skanem). Co więcej, możliwe jest także wykorzystanie tych urządzeń w geodezji, budownictwie, kryminalistyce, a nawet przy inwentaryzacjach obiektów!

62 wyświetlenia0 komentarzy

Comentarios


bottom of page