top of page

Zabytki i muzea - skanowanie 3D

Obiekty zabytkowe nie posiadają dokumentacji lub jest ona nieaktualna. Skaning 3d pozwala utworzyć taką dokumentację, a przy okazji możemy przenieść zabytek do świata cyfrowego, dzięki czemu uzyskujemy unikalne narzędzie do odtworzenia zabytku w późniejszych latach w przypadku jego uszkodzenia lub rewitalizacji. W zależności od potrzeb skan może być wykonany w odcieniach szarości lub w kolorze (HDR), metoda ta jest bardziej czasochłonna ale mamy wtedy udokumentowane tekstury obiektu. 

Tworząc dokumentację na podstawie skanów zyskujemy możliwości, które przy standardowych metodach są nieosiągalne, np. możemy poznać grubość ścian gdy obok nie ma punktów odniesienia potrzebnych do jej zmierzenia ( okien, drzwi czy innych otworów), Z wykonanych skanów można wykonać model, który można przekazać do firm budowlanych, które na podstawie tych modeli przygotują odpowiednie elementy prefabrykowane gotowe do montażu zawierające wcześniejsze ornamenty czy płaskorzeźby, które znajdowały się na elewacji.  

 

Skanowanie laserowe 3D stanowi nowoczesną alternatywę dla standardowych metod inwentaryzacji zabytków. Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Przede wszystkim umożliwia skanowanie z poziomu ziemi budynków o skomplikowanej geometrii oraz dowolnym rozmiarze. Proces staje się niezwykle szybki i precyzyjny, a przy tym pozwala na bieżącą edycję obrazu cyfrowego. Każdy szczegół budynku zostaje zainwentaryzowany z dokładnością do jednego milimetra.

Skaner 3D gwarantuje rzeczywiste wyniki pomiarów. Nie wiąże się z koniecznością fizycznej ingerencji w cenne zabytki lub zastosowania dodatkowego sprzętu w postaci wysięgników czy rusztowania. Pozwala stworzyć model trójwymiarowy, będący podstawą dokumentacji architektoniczno-budowlanej i projektowej, wizualizacji obiektu oraz rozszerzonej rzeczywistości VR. Dzięki temu turyści z dowolnego miejsca na świecie mogą zwiedzić zabytkowy kościół lub muzeum z szansą na interakcje na obiekcie. Innowacyjność skanowania laserowego to szansa na dokładną oraz niezawodną inwentaryzację budynków.

  • Dokumentacja architektoniczno-budowlana 2D/3D,

  • Inwentaryzacja konserwatorska,

  • Model 3D,

  • Wizualizacje ( przebudowa/ iluminacja obiektu ),

  • Rozszerzona rzeczywistość VR - wirtualne wycieczki z możliwością interakcji na obiekcie.

Zalety skanowania 3D

Zastosowanie w zabytkach i muzeach:

Church
bottom of page